top of page

Protectors

I have been traveling for long as I look for a place where I belong, and can live in confidence. What these travels actually did was to make me face fears, weaknesses and worries about the future, which threatened my aspirational existence as an artist. Called ‘Protectors’, this series offers a playful and colorful method to fight against a situation that contemporary humans cannot avoid as they become more and more indivualistic in the name of liberty. 

My sculptures made of kinetic materials or recycled objects that signify temporality invites the viewer to a protected place that makes a stand against certain things. 

It works like a charm. It also defaint against being associated with idolatry. They research belief and indigenous people’s living systems; how the first humans started painting and sculpting to protect or to heal.  It clears a path to reinterpreting guardianship, the original intent of sculptures in many a culture, in the present day. 

Monstrous sculptures with spiky forms and multiple eyes, mouths and tails swallow and destroy evil.  The warm colours demonstrate and reveal the power of these figures possess. In my sculptures, there is a similar defence mechanism that poisonous animals usually have. They have very bright colours or turn bright colours in moments of danger. They push the dangerous ones out of itself, scares them away. These colours are also tearing the viewer away from the real world and makes it easy to switch to the playful space that I try to create. 
This game is a protected area standing against certain things. My works embody an expression and a protection against evils of the world, creating a space where evil and fear do not exist; it is an imaginary world of its own. 

 

Koruyucular

Kendimi ait hissedebileceğim, güven duyarak yaşayabileceğim bir yer arayışında olduğumdan dolayı uzun zamandır yolculuk yapıyorum. Ancak bu yolculuklar daha çok bir sanatçı olarak sürdürmeyi düşündüğüm varoluşuma tehdit oluşturan korku, zayıflık ve gelecek kaygısıyla yüzleşmeme neden oldu. 'Koruyucular' serisi aslında çağımız insanının özgürlük adına bireyselleştikçe içine düşmekten kaçamayacağı bu durumla mücadele etmek için oyuncu bir yöntem sunar.

Bazıları kinetik olan ve bazıları da geçiciliğe işaret eden geri kazanılmış, parçalanmış atık malzemelerle yaptığım heykeller izleyiciyi bir şeylere karşı duran, korunaklı bir alana davet eder.

‘Koruyucular' serisi bir totem veya tılsım gibi çalışır. Bu bağlamda bir yandan da put-heykel çağrışımına bir karşı duruştur. İlk insanın inanç ve yaşam biçimlerini sorgular ve birçok kültürün tarihinde heykelin ilk yapılma amacı olan koruyuculuk özelliğini günümüzle bağlantısında yeniden yorumlama yolu açar.

Sivri formlarında bulunan sıcak renkler figürlerin gücünü açığa çıkarır. Zehirli hayvanların genelde çok parlak renklere sahip olması veya tehlike anlarında parlak renklere bürünmesi gibi, benim heykellerimde de benzer bir savunma mekanizması bulunmaktadır. Tehlikeli olanı kendinden iter, korkutur ve uzaklaştırır. Ayrıca bu parlak renkler; izleyiciyi gerçek dünyadan kopararak, yaratmaya çalıştığım bu masalsı oyun alanına geçişini kolaylaştırır.

Bu oyun; bir şeylere karşı duran, korunaklı bir alandır. Heykellerim ve çizimlerimdeki karakterler, dünyanın kötülüklerini yutup yok eder; kötülüklerin, korkuların var olmadığı bir yer,  korunaklı, kendine ait hayali bir dünya yaratır.

Exhibited @ Mamut Art Project 2018

bottom of page