Protectors

I have been traveling for long as I look for a place where I belong, and can live in confidence. What these travels actually did was to make me face fears, weaknesses and worries about the future, which threatened my aspirational existence as an artist. Called ‘Protectors’, this series offers a playful and colorful method to fight against a situation that contemporary humans cannot avoid as they become more and more indivualistic in the name of liberty. 

My sculptures made of kinetic materials or recycled objects that signify temporality invites the viewer to a protected place that makes a stand against certain things. 

It works like a charm. It also defaint against being associated with idolatry. They research belief and indigenous people’s living systems; how the first humans started painting and sculpting to protect or to heal.  It clears a path to reinterpreting guardianship, the original intent of sculptures in many a culture, in the present day. 

Monstrous sculptures with spiky forms and multiple eyes, mouths and tails swallow and destroy evil. The warm colors of the spikes in particular reveal the power of these sculptures possess. Vivid colors contrast with forms, pushing us to a dilemma between positive an negative. The monstrous sculptures create a space where evil and fear does not exist; it is an imaginary world of its own.

 

Koruyucular

Kendimi ait hissedebileceğim, güven duyarak yaşayabileceğim bir yer arayışında olduğumdan dolayı uzun zamandır yolculuk yapıyorum. Ancak bu yolculuklar daha çok bir sanatçı olarak sürdürmeyi düşündüğüm varoluşuma tehdit oluşturan korku, zayıflık ve gelecek kaygısıyla yüzleşmeme neden oldu. 'Koruyucular' serisi aslında çağımız insanının özgürlük adına bireyselleştikçe içine düşmekten kaçamayacağı bu durumla mücadele etmek için oyuncu bir yöntem sunar.

Bazıları kinetik olan ve bazıları da geçiciliğe işaret eden geri kazanılmış, parçalanmış atık malzemelerle yaptığım heykeller izleyiciyi bir şeylere karşı duran, korunaklı bir alana davet eder.

‘Koruyucular' serisi bir totem veya tılsım gibi çalışır. Bu bağlamda bir yandan da put-heykel çağrışımına bir karşı duruştur. İlk insanın inanç ve yaşam biçimlerini sorgular ve birçok kültürün tarihinde heykelin ilk yapılma amacı olan koruyuculuk özelliğini günümüzle bağlantısında yeniden yorumlama yolu açar.

Sivri formları ve birden fazla gözü, kuyruğu, ağzı olan bu canavar heykeller kötülükleri yutup yok eder. Özellikle sivri formlarında bulunan sıcak renkler heykellerin gücünü açığa çıkarır. Parlak renkler formlarla zıtlık yaratarak bizi olumluluk-olumsuzluk ikilemiyle karşı karşıya bırakır. Bu canavar heykeller kötülüklerin, korkuların var olmadığı bir yer, kendine ait hayali bir dünya yaratır.

Exhibited @ Mamut Art Project 2018

 © 2019 All copyrights belong to Başak Cansu Güvenkaya.

  • Instagram
  • Behance