top of page

"Her biri farklı bir oyun sunan heykel ve çizimleriyle karanlık ve korkuların

karşısına renkli ve sıcak bir dünya alternatifiyle çıkan Başak Cansu

Güvenkaya’nın bir süre önce Londra’ya taşıdığı oyun alanındaydık."

Röportaj: Büşra Soydemir

Üretirken çok eğlendiğin işlerinden belli oluyor. Üretme hali senin için eğlenceden başka neye benziyor?

Üretme hali benim için oyun oynamaya benziyor. Üretmeye başlamadan önce mutlaka bir planım veya bir fikrim oluyor; ama üretme sürecimde bu planı çoğu zaman takip etmiyorum. Deneme yanılma, ekleme çıkarma bu oyunun bir parçası. Onu kurmak da bozmak da benim elimde. Üretme hali benim için bir ihtiyaç aynı zamanda. Yarattığım dünyanın parçası olan heykelleri, resimleri kurgularken ve üretirken kendimi cesur ve özgür hissediyorum. Heykel yapmak fiziksel bir eylem ve bedenimle ellerimle bir şey yaratabiliyor olmak beni güçlü kılıyor. Atölyem, gücü elime aldığım yer.

Eserlerinin konusu korku kavramı etrafında şekilleniyor, sen de bu karanlıkla oyun oynayarak mücadele ediyorsun. Bu kadar masalsı bir reçeteyi nasıl oluşturdun?

Geleceğe dair olan kaygılarım ve korkularımla başa çıkmak için renkli ve alternatif bir yol olarak; kendime içinde kötülüklerin bulunmadığı renkli bir dünya yaratmaya karar verdim. Bu yeri güvenli bir oyun alanı olarak düşünüyorum. Burada aynı çocukluğumda hissettiğim gibi endişesiz hissedebiliyorum. Bu oyunda cesur olan benim. Karanlığa, renkli dikenlerimi göstererek karşı geliyorum. Yaptığım çalışmalar kötülükleri yiyip yutan figürler. Heykellerle fiziksel olarak oynayabilmek ve renkler beni çocukluğumda hissettiğim güvenli, pozitif ve eğlenceli hisse götürüyor...

Röportajın devamı için buraya tıklayınız

Kaynak, video, fotoğraflar, röportaj: Studio Mercado 

Studio Mercado ekibine teşekkürler.

9 students in total who hold top three ranks among the graduates of the following departments in Mimar Sinan Fine Arts University are honoured with "Sakip Sabanci Art Award":

Painting

Sculpture

Traditional Turkish Arts

2016 "Sakip Sabanci Art Awards" were given on November 15, 2016 at a ceremony held at "The Seed" Conference Center in Sakip Sabanci Museum at Sabanci University.
 

Sculpture - First Place - Başak Cansu Güvenkaya

Click here to read more.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin aşağıda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar arasında ilk 3 dereceye giren toplam 9 öğrenciye “Sakıp Sabancı Sanat Ödülü” verilmektedir:

Resim

Heykel

Geleneksel Türk Sanatları

2016 yılı "Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri" 15 Kasım 2016 tarihinde Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi "The Seed" Konferans Salonunda yapılan törenle sahiplerini buldu.

Heykel Bölümü - Birincilik - Başak Cansu Güvenkaya

Devamı için buraya tıklayınız.

bottom of page